21 marzec 2024 Dział: Aktualności Napisane przez  Anna Haraś

Luminescencja – czyli co świeci w ciemności?

W ramach ogólnopolskiego projektu „Inżynierowie przyszłości” w szkole trwają badania chemiczne nad zjawiskiem świecenia ciał. Uczennice klasy 3an – Zuzanna i Oliwia prowadzą badania dotyczące luminescencji.

Do tej pory zajmowały się izolacją chlorofilu, izolacją porfiryn znajdujących się w skorupkach jajka, właściwościami rivanolu, analizą oliwy z oliwek oraz właściwościami kory kasztanowca i chinowca. Materiałem badań były również minerały. We wszystkich przypadkach stwierdziły, iż zachodzi zjawisko luminescencji – czyli pojawia się charakterystyczne świecenie - to dzięki związkom chemicznym znajdujących się w tych substancjach.

Przed nimi jeszcze dużo pracy – hodowla bakterii bioluminescencyjnych, badanie właściwości luminolu, rodaminy B i fluoresceiny.

Ostatnio zmieniany czwartek, 21 marzec 2024 11:53