19 listopad 2019 Dział: Aktualności Napisane przez  nna Haraś

Chemii w kuchni ciąg dalszy…

Kolejne zajęcia chemiczne to kolejne wyzwania… Szpinak, pietruszka, buraki, czerwona kapusta, kolorowe jesienne liście to najlepszy materiał roślinny do izolacji barwników.

Celem naszego szkolnego eksperymentu było pokazanie, że każdy zielony liść, kryje w swoich komórkach również inne barwniki. Ich cząsteczki nie są normalnie widoczne, ponieważ przykrywa je duża ilość zielonego chlorofilu. Mimo to możemy je zobaczyć dzięki zastosowaniu prostej wersji techniki zwanej chromatografią. Metoda ta pozwala na rozdzielenie substancji przy pomocy kawałka papieru oraz mieszaniny rozpuszczalników.

W zielonych liściach roślin dominującym barwnikiem są zielone chlorofile. Barwniki te zaangażowane są w proces łapania kwantów światła. Uzyskana z niego energia wraz z wodą i dwutlenkiem węgla potrzebne są do tworzenia glukozy, która jest pokarmem roślin. Oprócz zielonych chlorofili liście posiadają również inne barwniki, którymi są pomarańczowe i czerwone karoteny oraz żółte ksantofile. Są to tzw. barwniki pomocnicze, które wspomagają pracę chlorofili.

Dzięki izolacji otrzymaliśmy chlorofil, karoten i ksantofile. Samodzielne wykonanie izolacji, a potem przeprowadzenie chromatografii sprawia, iż nauka staje się przyjemniejsza, a odpowiedzi na pytania typu: „Czemu jesienie liście zmienią kolor na żółty i pomarańczowy?” albo „Skąd bierze się czerwona barwa liści jesienią?” są bardzo proste.