Znamy już wyniki eliminacji szkolnych X edycji Olimpiady Logistycznej
Komitet Główny Olimpiady Logistycznej ogłosił wyniki eliminacji szkolnych. Turniej organizowany jest corocznie przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
24 lutego 2021 roku na lekcji języka angielskiego grupa uczniów klasy 3B miała okazję odwiedzić… Bangladesz. Pomimo 5-cio godzinnej różnicy czasu i kilku tysięcy dzielących nas kilometrów udało się nam wirtualnie spotkać i porozmawiać w języku angielskim z panem Bichitro Sinha oraz jego sympatyczną grupą uczniów.
Chemia rozszerzona w ZSO Pawłowice
Zajęcia chemii rozszerzonej w naszej szkole odbywają się w dwóch pracowniach chemicznych z czego jedna jest typową pracownią laboratoryjną wyposażoną w sprzęt, szkło i przyrządy chemiczne.
Pracownia jest sukcesywnie doposażana i ulega modernizacji co daje możliwość łączenia teorii z praktyką – wykonywaniem doświadczeń chemicznych.
Podczas zajęć chemii realizujemy treści objęte podstawą programową dla zakresu rozszerzonego z dziedziny chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej. Dla klas medycznych wprowadzamy treści biochemiczne, dla klas technikum w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji treści chemiczne pod kątem płynów chłodniczych. Staramy się wprowadzać korelację między przedmiotami po to aby pokazać jak wielki związek ma chemia z innymi dziedzinami życia.
Klimatyzowana pracownia laboratoryjna i wysoki standard wyposażenia czynią chemię ciekawszą i bardziej dostępną. Zajęcia odbywają się w grupach, uczeń ma bezpośredni dostęp do szkła, odczynników i innych sprzętów a wszystko to odbywa się pod opieką nauczycieli uczących tego przedmiotu p. mgr Anny Haraś i p. mgr Natalii Sitek.
Jeśli jesteś typem naukowca, myślisz o studiach medycznych, interesują Cię przedmioty przyrodnicze i praktyczne aspekty poznania tego przedmiotu to jest to właśnie miejsce dla Ciebie!
Posiadamy:
- 18 stanowisk laboratoryjnych, stoły laboratoryjne, gniazdka sieciowe, instalację wodno-kanalizacyjną oraz obrotowe taborety laboratoryjne, co umożliwia prowadzenie eksperymentów indywidualnie jak i w zespołach 2-sobowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,
- wyposażenie pracowni chemicznej w sprzęt laboratoryjny, zestaw odczynników i różnorodne szkło laboratoryjne, co zapewnia wykonywanie wielu eksperymentów,
- nowoczesne dygestorium zapewniające bezpieczeństwo podczas wykonywania doświadczeń,
- zestawy odczynników i różnorodne szkło laboratoryjne,
- komputer z dostępem do Internetu,
- nowoczesną tablicę interaktywną,
- klimatyzator w pracowni chemicznej.
Organizujemy:
- wycieczki przedmiotowe, wykłady naukowe organizowane przez Uczelnie Wyższe; zajęcia organizowane przez Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu, wyjazdy naukowe np. Festiwal Nauki (uczestniczymy w nim już od kilku lat), oraz wymiany młodzieży z innymi szkołami ponadpodstawowymi,
- dodatkowe zajęcia z chemii w laboratorium analitycznym - co szczególnie polecamy klasom medycznym ze względu na specyfikę nauczania - jednak w takich zajęcia uczestniczą wszyscy uczniowie, którzy wybrali chemię rozszerzoną.
Zajęcia w laboratorium pozwalają poznać zawód laboranta od „kuchni” - uczniowie mają możliwość przeprowadzania samodzielnie analizy płynów ustrojowych, poznania sprzętów, szkła i odczynników, z których korzystają osoby pracujące w tym miejscu. Zajęcia w takim miejscu dają możliwość sprecyzowania swoich planów na przyszłość. Chemia ma ścisły związek z medycyną: chemia leków, katalizatory, enzymy, syntezy związków nieorganicznych, organicznych – dlatego proponujemy Wam możliwość poznania miejsc, które zwykle są niedostępne.
- Dzień Naukowy Liceum, który organizowany jest od początku istnienia szkoły, podczas którego gościmy osoby ze świata nauki; Zapraszamy wtedy uczniów okolicznych szkół podstawowych w celu wyłonienia Młodego Naukowca z grona konkurujących ósmoklasistów . Rywalizacja polega na rozwiązaniu testu składającego się z wiadomości przyrodniczych. Podczas każdej edycji Dnia Naukowego odbywa się pokaz efektowych doświadczeń chemicznych co zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.
- Szkolne imprezy naukowe, doświadczalne zajęcia projektowe z chemii (za nami zajęcia, które odbyły się w ramach projektów unijnych „Z wiedzą i doświadczeniem w przyszłość 1”, „Z wiedzą i doświadczeniem w przyszłość 2” oraz „Uczę się nie dla szkoły, lecz dla siebie”. Zajęcia miały na celu poszerzyć wiedzę z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Uczniowie poznali procesy technologiczne w zakładzie produkcji wody mineralnej, nabyli umiejętność badania wody, gleby i powietrza oraz uczyli się obserwowania i wnioskowania co jest ważnym elementem w nauce tego przedmiotu.
Część zajęć doświadczalnych realizowanych obecnie w szkole przeznaczonych jest na analizę kuchni molekularnej. Kuchnia molekularna to niestandardowe formy i połączenia substancji chemicznych, które robią ogromne wrażenie i sprawiają, że pozornie zwykły posiłek staje się niezwykłym doświadczeniem - czyli wszystko co nas otacza to nic innego tylko chemia?
Przygotowujemy:
- do konkursów chemicznych Alchemik, Galileo, Randka z chemią, „Z chemią za pan brat”, „Chemia a ekologia” (podczas , którego wysokie znaczące miejsce uzyskały uczennice klasy 3) czy Festiwal Naukowców (gdzie uczennice zdobyły II miejsce w kategorii doświadczenia) – konkursów o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.
Kolorowy świat chemii to wszystko wokół nas . Analiza materiału z chemii pozwala poznać szereg procesów chemicznych, którym towarzyszą różne efekty. Samodzielne wykonanie doświadczenia, obserwacja reakcji chemicznych, wyciąganie wniosków to element nauczania chemii w naszej szkole – co jest możliwe dzięki nowoczesnej pracowni chemicznej. Nabyta wiedza w połączeniu z praktyką to komplet jaki chcemy Wam zaoferować… czekamy na Was w pracowni nr 12a – sprzęt, odczynniki chemiczne, stanowiska laboratoryjne czekają!
Nie taki humanista straszny…
Humanista - myślisz, że nim jesteś, bo masz problemy z matematyką i fizyką? Nic bardziej mylnego! Spróbujemy Ci pokazać, że humaniści to ludzie ciekawi świata, logicznie myślący i-o dziwo! - twardo stąpający po ziemi. Trudno sobie wyobrazić świat bez humanistów, trudno sobie wyobrazić Zespół Szkół Ogólnokształcących bez pasjonatów języka polskiego! Jeśli lubisz słuchać, interpretować, stawiać pytania i szukać odpowiedzi - JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU!
Zapraszamy Cię do naszego magicznego świata literatury, teatru, filozofii i sztuki…
1. Rozwijamy swoje pasje
Lubisz pisać? Masz lekkie pióro? Świetnie się składa… Zachęcamy młodych twórców do udziału w różnych konkursach z języka polskiego. Mimo że humanistom nie wypada się chwalić, musimy to zrobić - od wielu lat wygrywamy w Archidiecezjalnym Konkursie Literackim! Agnieszka, Natalia, Małgosia, Ania - to nasze lauraetki z poprzednich edycji, być może teraz pora na Twój esej i kolejne zwycięstwo?
Nasi uczniowie z powodzeniem reprezentują szkołę w konkursach poetyckich („Kropla mej duszy“), papieskich, literackich i filozoficznych organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Warto również wspomnieć o popularnym wśród młodzieży Gminnym Dyktandzie Ortograficznym im. Heleny Brzozowskiej, w czasie którego uczestnicy mogą zmierzyć się chociażby z historią niejakiego Dzierżysława - rycerza nieudolnie próbującego zapisać się mieczem i piórem na kartach historii czy Hipolita, który na emeryturze nudził się niemożebnie. Jesteśmy dumni z faktu, że autorką takich niebywałych i wesołych opowieści, pełnych ortograficznych pułapek jest pani Olimpia Herman, nasza nauczycielka języka polskiego!
Jeśli chcesz zacząć przygodę ze śpiewem, odkryć moc oraz brzmienie swojego głosu, a także pokonać wewnętrzne bariery i nabrać pewności siebie - zapraszamy na zajęcia wokalno-recytatorskie! Kto wie, być może powtórzysz sukces Piotra Karzełka, absolwenta Technikum Górniczego, a dziś występującego na różnych scenach tenora?
Zobacz, jak wielu naszych uczniów osiąga sukcesy w konkursach artystycznych, jak wielu z nich pokonuje stres i wchodzi na scenę w czasie ważnych uroczystości szkolnych.
2. W świecie teatru, sztuki i Krakowa
Jesteś kreatywny, widzisz siebie na scenie albo przed kamerą? Pewnie ucieszy Cię fakt, że często wyjeżdżamy do Teatru Starego w Krakowie na sztuki - zarówno te dawne, jak i współczesne. To właśnie teatr rozwija wyobraźnię, edukuje i dostarcza niezapomnianych emocji.
W krakowskim teatrze dzieją się cuda!
Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne. Uwielbiamy bywać w Grodzie Kraka!
Rozmowa ze znanym aktorem? Czemu nie, zwłaszcza jeśli jest się ciekawą świata i odważną humanistką, która w pogoni za autografem zajrzy za kulisy, a nawet i do garderoby artysty!
Salvador Dali, Zdzisław Beksiński, a może Jakub Różalski? Tak, jeśli spotkanie ze sztuką to tylko w Ochorowiczówce, czyli w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle! W czasie pobytu w tym niezwykłym miejscu humaniści zapominają o zasadach logiki i grawitacji, wchodzą w przestrzeń wyobraźni, jawy i snu. W takim miejscu można poczuć się niczym wyzwolony artysta, odważny myśliciel i wynalazca, Józef Ochorowicz!
3. Czytamy
Nie nie, spokojnie! My naprawdę lubimy czytać i rozmawiać o literaturze, a zwłaszcza jeśli w nowej podstawie programowej pojawiają się teksty Ryszarda Kapuścińskiego, Janusza Głowackiego, Jacka Dehnela czy Mieczysława Abramowicza.
Jak wyglądają nasze lekcje w zakresie rozszerzonym?
- Poznajemy dzieła literackie wchodzące w skład polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa , jak i autorów współczesnych, których zdobyli uznanie.
- Kształcimy umiejętność analizowania i interpretowania tekstów kultury, a także ich wzajemnej korespondencji.
- Doskonalimy umiejętność wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji.
- Rozwijamy zainteresowania humanistyczne.
- Pogłębiamy wiedzę z zakresu teorii literatury, filozofii, semiotyki…
Przede wszystkim jednak rozmawiamy o literaturze…bo my naprawdę kochamy książki!
4. Biblioteka - miejsce czytania, miejsce działania
Biblioteka dla nas, humanistów, jest sercem szkoły. Odwiedzamy ją w każdej wolnej chwili i to nie tylko w celu wypożyczenia kolejnej lektury! Tutaj, w przestronnych, dobrze oświetlonych i wyposażonych czytelniach możemy spokojnie przygotować się do lekcji, skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, zapytać o książkowe nowości lub informatory maturalne.
Chętnie przeglądamy prasę, szczególnie popularnonaukową i młodzieżową.
Cieszymy się, że nasza szkolna biblioteka tak prężnie działa organizując szereg konkursów, w których my, humaniści, chętnie uczestniczymy: np. „Jesień z książką, książka z jesienią”, „Moja domowa biblioteka, konkurs z okazji „Października - Miesiąca Bibliotek Szkolnych”.
Warto też wspomnieć o różnych akcjach promujących czytelnictwo: „Jak nie czytam, jak czytam”, „Czytaj.pl”, „ Narodowe czytanie…”, do których ochoczo przystępujemy!
5. Lekcje języka polskiego nie tylko z nauczycielem
Spotkania z ciekawymi ludźmi? O tak, bardzo je lubimy! Zwłaszcza kiedy możemy zadawać pytania, dyskutować lub po prostu słuchać. Do dziś pamiętamy wizytę pani Edyty Hanslik, poetki, na co dzień pielęgniarki z WSS nr 2 w Jastrzębiu Zdroju lub pani dr Joanny Ździebło, która przypomniała nam smutne wydarzenia związane z Marszem Śmierci.
Skąd się biorą wojny? To temat spotkania z panem Markiem Sygaczem, dziennikarzem i korespondentem wojennym . Nasz gość opowiadał o życiu w obozach dla uchodźców - bez nadziei i w ciężkich warunkach, a potem - na prośbę uczniów - opisał trudną i niebezpieczną pracę reportera.
Czasami zdarza się, że i my przeprowadzamy lekcję. W czasie jednej z nich tłumaczyliśmy przedszkolakom, czym jest patriotyzm.
6. Wyjazdy po wiedzę
Jak przystało na prawdziwych humanistów, uwielbiamy zdobywać wiedzę. Z ogromną radością podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim (filia w Cieszynie) oraz Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w ramach Dnia Otwartego organizuje ciekawe wykłady dla młodych polonistów. Bywamy i w Synagodze Chewra Lomdei Misznajot, gdzie w trakcie warsztatów odkrywamy wielokulturową przeszłość Oświęcimia. Uczymy się tolerancji ,szacunku dla drugiego człowieka oraz innych religii.
7. Papież Jan Paweł II naszym autorytetem
Pragnąc podtrzymać pamięć o osobie i twórczości Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II, co roku, w kwietniu, organizujemy Dzień Papieski pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Pawłowice. Nasi młodsi koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalno-recytatorskie, a także sprawdzić swoją wiedzę na temat życia patrona naszej szkoły.
Dzień Papieski to także doskonała okazja do spotkań z pracownikami IPN-u w Katowicach, którzy od wielu lat wygłaszają dla nas i naszych gości ciekawe wykłady dotyczące historii i roli kościoła w Polsce.